DESINFEKCE VODY

Kde se vzal chlór? A kde ozon? Voda z vodovodu musí být mikrobiologicky nezávadná a splňovat zákonem předepsané požadavky. Chlorace je tedy hygienické zabezpečení vody. Také ozon je schopný hubit přítomné mikroorganismy. Desinfekce je nutná kvůli vodou přenosným infekčním onemocněním a brání patogenům v její kontaminaci. Mezi škodlivé patogeny patří toxiny, pesticidy nebo těžké kovy.

Problém nastává, když se objeví vedlejší produkty desinfekce jako je na příklad THA nebo HAA. Tyto prvky musí být díky své karcinogenitě monitorovány. Nahromaděné kyslíkové a dusíkové volné radikály často způsobují tzv. oxidační stres.

DOPORUČUJEME: LAZENA s označením začínající HB jsou vybaveny technologií na oddělení kyslíku, chlóru a ozonu.

produkty

Blog

odborné články

ČÍST BLOG

Alkalická voda

Obsahuje v porovnání s kohoutkovou vodou vyšší množství minerálních látek jako je např. vápník, hořčík, draslík či bikarbonát (jedlá soda), které mohou za její vyšší pH (obvykle 8-10) a tedy i její “zásaditost.”
Přičemž “běžná” kohoutková voda má neutrální nebo “jen” mírně zásadité pH. Minerální látky jsou do této alkalické vody přidávány uměle anebo se v ní přirozeně již vyskytují.

5 výhod alkalické vody

1. Zlepšuje krevní oběh

Některé výzkumy naznačují, že alkalická voda může zlepšit krevní cirkulaci, což umožní, aby krev procházela snadněji skrze vaše tělo, aby dodávala kyslík a důležité živiny vašim tkáním. Má se za to, že působí tím, že snižuje viskozitu nebo hustotu krve a pomáhá jí lépe procházet krevním řečištěm.
To bylo prokázáno ve studii z roku 2016 zveřejněné v časopise Mezinárodní společnosti pro sportovní výživu, která dala za úkol 100 zdravým dospělým pít buď běžnou vodu, nebo alkalickou vodu, aby se rehydratovali po namáhavém cvičení. Zajímavé je, že ti, kteří pili alkalickou vodu, zaznamenali pokles hustoty krve o 6,3 % a pokles viskozity o 3,36 % ve srovnání u těch, kteří pili normální vodu.

2. Snižuje příznaky pálení žáhy – refluxu

Kyselinový reflux je stav, kdy se kyselina pohybuje zpět do jícnu, což způsobuje příznaky pálení žáhy, nadýmání a nevolnost. Pepsin, enzym zodpovědný za rozpad bílkovin, hraje klíčovou úlohu při refluxu kyseliny a může vyvolávat tyto příznaky.
Alkalická voda může mít příznivý účinek na neutralizaci pepsinu. Jedna in vitro studie z Voice institutu v New Yorku ukázala, že pití alkalické vody s pH 8,8 pomohlo deaktivovat pepsin, což potenciálně poskytlo pomocnou léčebnou metodu těm, kteří trpí kyselým refluxem.
Je však důležité mít na paměti, že blokování pepsinu působí jako dočasné řešení na skutečný základní problém, podobný účinku antacidů. Zatímco alkalická voda může pomáhat při odstraňování příznaků, musí se skutečně léčit kořen samotného refluxu.

3. Zvyšuje hydrataci

Zůstat dobře hydratovaný je zásadní pro celkové zdraví. Pití dostatečného množství vody reguluje teplotu těla, pomáhá při dopravě živin a pomáhá při odstraňování odpadu.
Předpokládá se, že alkalická voda zvyšuje hydrataci dokonce více než standardní pitná voda. Studie zveřejněná v časopise Mezinárodní společnosti pro sportovní medicínu ukázala, že pití alkalické vody po dobu dvou týdnů nejen zvyšuje alkalitu v krvi a moči, ale také zlepšuje stav hydratace ve větší míře než ty, které pijí běžnou vodu.

4. Reguluje krevní cukr

Udržování vysoké hladiny cukru v krvi může mít velký vliv na vaše zdraví, s vedlejšími účinky, které se pohybují od zvýšené žízně, bolesti hlavy a únavy až po závažnější, dlouhodobé následky, jako je zhoršení zraku a poškození nervů.

Ačkoli výzkum je omezený, některé předběžné výzkumy zjistily, že alkalická voda může pomoci vyvážit krevní cukr k udržení normální hladiny cukru v krvi a podpořit lepší zdraví. Jedna šestiměsíční studie v Číně ukázala, že pití alkalické vody výrazně snižuje hladinu cukru v krvi na normální hodnotu. Zvířecí model, který byl proveden na Univerzitě pro kontrolu obezity Dongduk Women’s University na Univerzitě pro obezitu a publikován v Life Sciences, také zjistil, že alkalická voda měla antidiabetické účinky, uvádějící, že snížila hladinu cukru v krvi a zlepšila glukózovou toleranci u myší.

5. Může podpořit zdraví kostí

Bylo prokázáno, že vysoce kyselá výživa zvyšuje ztrátu kostí zvýšením vylučování vápníku močí. Alkalická strava na druhou stranu může zabránit resorpci kostí, a tím pomoci zachovat zdraví kostí.
Některé studie naznačují, že alkalická voda může pomáhat udržet kosti silné tím, že ovlivní některé hormony, které ovlivňují kostní metabolismus. Jedna studie z Centra onemocnění kostí na univerzitní nemocnici v Lausanne ve Švýcarsku složená z 30 žen například ukázala, že pití alkalické vody snižuje hladiny parathormonu, který způsobuje, že kosti uvolňují vápník do krve. Nejen to, ale také snížila množství biomarkeru používaného k měření rychlosti kostního obratu.

Kyselá voda také:

 • hojí zranění a popáleniny
 • čistí naši pleť od nečistot, protože má dezinfekční účinky
 • zbavuje nohy nebo nehty plísní, pokud namáčíme do kyselé vody
 • je výbornou náhradou nosních kapek, pročišťuje ucpaný nos, zmenšuje otok sliznic při alergiích
 • je výborná na dezinfekci ústní dutiny i zubních kartáčků, pomáhá při paradentóze
 • kyselá voda se dokonce používá v domácnosti jako dezinfekční prostředek bez použití chemie.

Není známo žádné onemocnění, které může přežít v zásaditém prostředí.

Protože má vyšší pH, alkalická voda je pravděpodobně přínosnější než vaše klasická vodovodní voda. Obvykle má pH kolem 8 nebo 9, zatímco pH vody z vodovodu je obvykle blíž k hodnotě 7,0 nebo nižší. Je také pravda, že alkalická voda nabízí více klíčových minerálů, které tělo potřebuje, aby mohlo správně fungovat jako je vápník, draslík, sodík a hořčík.

Alkalické sloučeniny balancují kyseliny v krvi se čtyřmi hlavními minerály – vápníkem, hořčíkem, sodíkem a draslíkem – které společně udržují tělo zdravé.

 • Vápník posiluje naše kosti a podporuje zdravý oběhový systém.
 • Hořčík pomáhá přeměnit naše jídlo na energii a udržuje funkci svalů, nervů, srdce a ledvin.
 • Sodík řídí krevní tlak, vyrovnává tekutiny v těle a ovlivňuje pohyb svalů.
 • Draslík pomáhá udržovat svalovou relaxaci a kontrakci, což je mimořádně důležité pro srdce, a také pomáhá při trávení a eliminaci tekutin.

Alkalická voda vs. strukturovaná voda vs. běžná voda vs. minerální voda

Dnes máte ve vašem supermarketu spousta možností. Nejsme omezeni na běžnou pitnou vodu, je k dispozici široký sortiment vodních odrůd, od alkalické vody po strukturovanou vodu a minerální vodu.

Běžná balená voda typicky obsahuje čistou vodu, která je vyrobena z vodovodní vody, která byla filtrována procesem nazývaným reverzní osmóza, který odstraňuje nečistoty a mikroorganismy. Stopové množství minerálů se nachází v této formě vody, včetně vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku. Čištěná voda má obecně kyselé nebo neutrální pH 7,0 nebo nižší.

Minerální voda na druhou stranu pochází z minerálních pramenů a typicky obsahuje různé minerály, jako jsou soli a sloučeniny síry. Je k dispozici v perlivé a neperlivé podobě, které jsou klasifikovány podle toho, zda obsahují nebo neobsahují plyny oxidu uhličitého. Stejně jako alkalická voda může přispět k dodávání důležitých minerálů stravě, které mohou být prospěšné pro zdraví.

Mezitím strukturovaná voda je druh vody, která nebyla filtrována ani zpracována, takže je prakticky totožná s vodou, která se nachází v přírodě. Má se za to, že drží vyšší množství energie a říká se, že je „optimálně nabitá“ a pomáhá našim buňkám fungovat efektivněji. Stejně jako alkalická voda, říká se, že má optimální pH a prohlašuje se, že prospívá všemu od úrovně energie až po trávení a náladu. Stejně jako alkalická voda je však výzkum stále omezen na to, jaký vliv může mít strukturovaná voda na zdraví.

Kladné účinky alkalické vody

 • obnovuje acidobazickou rovnováhu Ph organismu (zabraňuje vzniku metabolických poruch, vzniku ledvinových kamenů);
 • detoxikuje (čistí organismus, vyplavuje toxiny);
 • redukuje oxidační stres;
 • udržuje zdravější kosti (překyselený organizmus si bere zásadité minerály, především vápník z kostí);
 • zlepšuje trávení (správné fungování peristaltiky střev, odstranění zácpy);
 • zmírňuje vysoký krevní tlak (hypertenze), zlepšuje průtok krve (předchází tvorbě krevních sraženin);
 • reguluje tělesnou teplotu;
 • pomáhá při hubnutí, zastavuje proces tvorby tuku (zabraňuje překyselení těla);
 • je rychleji stravitelná (nižší počet molekul v porovnání s obyčejnou vodou);
 • zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje sílu antioxidantů (Anti-aging);
 • hydratuje buňky více než voda z vodovodu;
 • vhodná pro sportovce (tlumí svalovou bolest po vydatném cvičení);
 • ideální při vaření (vyzdvihuje chuť a aroma);
 • dokonalý „odmašťovač“ (rozpouští oleje, tuky či jiné mastné směsi).

ZAJÍMAVOSTI

 • Podle dat z reportu od společnosti Zenith Global celosvětový trh s alkalickou vodou raketově roste – v roce 2017 byl vyčíslen na 631 milionů dolarů a tato hodnota dále prudce stoupá, díky kladným účinkům a čím dál větší poptávce.
 • Alkalická voda se podává už i v aerolinkách Qatar Airways.
 • Beyoncé či Tom Brady a samozřejmě mnozí další výživoví guru označují alkalickou vodu za fenomén moderní doby.

Ukázat celý článek

Blog

Článek o antioxidantech

PŘEČÍST VÍCE

OXIDAČNÍ STRES

Oxidační stres nastává při převaze volných radikálů nad antioxidanty. Může být původcem řady zdravotních onemocnění a komplikací. Dochází k němu v okamžiku, kdy se v organismu hromadí nebezpečné radikály. Volné radikály jsou chemické sloučeniny, které reagují s jinými molekulami ihned, jak dostanou příležitost. Antioxidanty jsou molekuly přítomné v buňkách a pokud je jejich ochrana nedostatečná, proniknou přes ně volné radikály a začnou napadat zdravé buňky.

Faktory zvyšující koncentraci volných radikálů: stres, nezdravý životní styl, špatné stravovací návyky