Může molekulární vodík pomoct při léčení lupénky?

Chcete vědět to nejhorší o psoriáze? Psoriáza je běžné kožní onemocnění charakterizované nadměrným hromaděním kožních buněk, které způsobují otoky, stejně jako šupiny a plaky na kůži, které mohou být bolestivé a svědivé. Ale nejhorší na lupénce nejsou červené, podrážděné šupinky na kůži. Není to suchá, svědivá, pálící kůže. Není to otok. Je to fakt, že tento bolestivě běžný stav nemá žádnou léčbu. To je špatná zpráva pro 7,5 milionu Američanů, kteří trpí psoriázou. 
Ale jsou tu dobré zprávy. Existují nové důkazy, které ukazují, že jednoduchá léčba může pomoci výrazně snížit příznaky psoriázy. A ještě lepší zprávou je, že tato nová léčba není další hustý krém nebo drsné léky na předpis. Konkrétně vodíkové vodní lázně. Ve studii, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature, se vědci z čínské univerzity Fudan zabývali vlivem vodíkových vodních koupelí na pacienty s psoriázou a méně známou parapsoriázou s plaky, která se vyznačuje tenčími šupinami a plaky, než jaké se obvykle vyskytují u psoriázy. Výzkumníci hodnotili 75 pacientů s těmito kožními onemocněními a zjistili, že polovina pacientů, kteří denně dostávali vodíkovou vodní koupel, zaznamenala po osmi týdnech alespoň 50procentní zlepšení svých příznaků, zatímco 25 procent účastníků zaznamenalo 75procentní zlepšení. Kromě toho dvě třetiny pacientů uváděly znatelné snížení bolesti a svědění, které psoriázu často doprovází, zatímco jedna třetina pacientů zaznamenala úplné snížení těchto příznaků. 
Jak fungují vodíkové vodní lázně pro zlepšení psoriázy a parapsoriázy? Tyto stavy jsou způsobeny chronickým zánětem, který je považován za důsledek volných radikálů nebo kousků reaktivního kyslíku (ROS) v těle. Nejnovější výzkumy ukazují, že vodíková voda je silný antioxidant, který je zvláště účinný při neutralizaci těchto volných radikálů. A na rozdíl od drahých antioxidantů na předpis je vodíková voda relativně levná a nezpůsobuje téměř žádné vedlejší účinky. Autoři studií došli k závěru, že terapie koupelí ve vodíkové vodě významně a rychle zlepšila nemoc a kvalitu života pacientů s psoriázou a mohla by tedy „naplnit neuspokojenou potřebu alternativní terapeutické možnosti pro tyto pacienty“.

Originální studie

Publikováno 29.06.2022
zpět na BLOG