Dokáže molekulární vodík zpříjemnit život astmatikům?

Pokud máte astma nebo znáte někoho, kdo ho má, už víte, jak rychle vám tato nemoc dokáže vyrazit dech. Astma je chronické respirační onemocnění, které ovlivňuje množství vzduchu vstupujícího do a z plic. U lidí s astmatem jsou dýchací cesty plic vždy mírně zanícené. Tento otok se stává ještě výraznějším, když je astma spuštěno – například znečištěním, alergeny, studeným vzduchem, cvičením nebo silným zápachem – což pacientům s tímto onemocněním ztěžuje dýchání. Výsledkem je kašel, sípání, dušnost a tlak na hrudi.

Podle Asthma and Allergy Foundation of America má více než 26 milionů Američanů, včetně téměř 10 procent žen, astma. Přesto, i když je to tak běžné, neexistuje žádný známý lék na tento stav. Současné metody léčby astmatu zahrnují léky na předpis ke snížení otoků v plicích a změny životního stylu, aby se zabránilo spuštění stavu. A nový výzkum ukazuje, že inhalace plynného vodíku může také pomoci výrazně snížit příznaky tohoto chronického onemocnění. V nové studii publikované v časopise Asthma Research and Practice se vědci zabývali využitím plynného vodíku pro léčbu astmatu. V testech na zvířatech, které se opakovaly třikrát, myši s astmatem inhalovaly plynný vodík po dobu 60 minut každý den po dobu sedmi dnů. Na konci týdne autoři studie zjistili, "že inhalace plynného vodíku chrání před astmatem u myších modelů zlepšením funkce plic, zlepšením produkce hlenu a snížením markerů zánětu a oxidačního stresu." Tato studie není první, která ukazuje výhody, které může mít inhalace vodíku na zdraví plic. Desítky studií, včetně této studie z roku 2018 zveřejněné v Journal of Thoracic Disease a této studie z roku 2015 zveřejněné v Journal of Thoracic Cardiovascular Surgery, se zabývaly terapeutickými účinky inhalace plynného vodíku na respirační stavy, jako je CHOPN způsobená cigaretami a plicní hypertenze. Každý z nich došel k závěru, že protizánětlivé a antioxidační vlastnosti molekulárního vodíku z něj činí vynikající doplněk jakéhokoli léčebného plánu zaměřeného na zlepšení zdraví dýchacích cest.

Molekulární vodík je silné protizánětlivé a antioxidační činidlo, které přineslo slibné výsledky při léčbě různých onemocnění, jako je diabetes, lupénka a Alzheimerova choroba. Díky své malé velikosti se vodík může dostat do částí buněk, které jsou pro jiné molekuly neprostupné. Díky tomu je zvláště účinný při zastavení a zvrácení oxidačního poškození v těle, které může vést k zánětu. Snížením zánětu v plicích může inhalace plynného vodíku pomoci významně zabránit nebo snížit příznaky astmatu. To je tolik potřebný závan čerstvého vzduchu pro ty, kteří trpí tímto stavem.

Originální studie

Publikováno 19.08.2022
zpět na BLOG