Máte alergickou rýmu? Vodík může pomoct.

Alergická rýma. Senná rýma. Sezónní alergie. Nazvěte to, jak chcete. Pokud na to trpíte, znáte to jako rýmu (nebo ucpaný) nos, pálení v nosu nebo slzení očí. Vše se dostaví, když jste vystaveni alergenu. U některých je alergická rýma spouštěna sezónními faktory, jako jsou spóry plísní, pyl nebo tráva, zatímco jiní jsou tímto stavem ovlivněni po celý rok díky spouštěčům, jako jsou roztoči, chlupy domácích zvířat nebo cigaretový kouř. U lidí s alergickou rýmou léčba obvykle zahrnuje řadu léků – jako jsou kortikosteroidy, antihistaminika, nosní spreje, oční kapky a dekongestanty. 
Nový výzkum ukazuje, že inhalace plynného vodíku může také pomoci výrazně zlepšit příznaky alergické rýmy, což potenciálně snižuje potřebu mnoha, ne-li všech těchto léků. Studie, která byla publikována v časopise Experimental and Therapeutic Medicine, sledovala skupinu 106 myších samic s alergickou rýmou. Pro studii byly myši rozděleny do skupin, ve kterých některé fungovaly jako kontrola a nebyly vystaveny plynnému vodíku, některé byly vystaveny směsi plynného helia a některým byl každý den po dobu jednoho týdne podáván plynný vodík na několik hodin. Na konci sedmidenního období studie byly všechny myši pozorovány na symptomy a byly jim podrobeny tkáňové a krevní testy, aby se určily hladiny proteinů, které by mohly způsobit příznaky alergie. 
Výsledky? Výzkumníci zjistili, že myši, které inhalovaly plynný vodík, vykazovaly významné snížení symptomů, snížení zánětu nosu a snížení hladiny cytokinů a chemokinů v krvi a tkáních, které mohou způsobit příznaky alergie. Výzkumníci došli k závěru, že „[T] léčba H2 vykazovala příznivý účinek na zdraví myší, což naznačuje, že „H2 může mít terapeutickou hodnotu pro alergická onemocnění“. Tato studie potvrzuje podobný výzkum uvedený v tomto příspěvku, který zjistil, že molekulární vodík pomáhá snižovat nebo dokonce předcházet symptomům alergií tím, že neutralizuje druhy reaktivního kyslíku (nebo ROS), které tělo produkuje v reakci na alergeny. 
Pokud trpíte alergickou rýmou, odložte tyto tkáně a zjistěte, zda je pro vás plynný vodík vhodný.

Originální studie

Publikováno 16.05.2022
zpět na BLOG