Jak může pomoci vodík v případu spánkové apnoe?

Cítíte se pravidelně vyčerpaní, dokonce i po celonočním spánku? Usnete snadno, kdykoliv v průběhu dne usednete? Stěžoval si váš partner na vaše noční chrápání?
Je možné, že byste mohli mít spánkovou apnoe a mohlo by to poškodit víc než jen váš spánek. Spánková apnoe je stav, při kterém se dýchání zastavuje a začíná opakovaně po celou noc. Může se to stát několikrát za noc nebo i za minutu. V obou případech porucha brání vaší schopnosti dosáhnout hlubokého a klidného nočního spánku. Spánková apnoe způsobuje únavu, bolesti hlavy, podrážděnost a zpomalené reflexy. Může však také vést k potenciálně vážným zdravotním následkům, jako je srdeční dysfunkce (hypertenze, srdeční selhání a ateroskleróza), cukrovka typu 2, metabolický syndrom, nealkoholické tukové onemocnění jater a poruchy ledvin v důsledku přetížení železem.
Nejběžnější léčbou spánkové apnoe je použití přístroje CPAP (kontinuální přetlak v dýchacích cestách) který udrží vaše dýchací cesty otevřené. Nové studie také nalezly slibné výsledky v použití vodíku ke zlepšení některých potenciálních vedlejších účinků tohoto stavu. Studie publikovaná před několika měsíci v časopise Oxidative Medicine and Cellular Longevity zkoumala, jak by mohla inhalace plynného vodíku pomoci chránit srdeční funkce u pacientů se spánkovou apnoe. Když jsou hladiny kyslíku sníženy v důsledku spánkové apnoe, generují se v buňkách reaktivní formy kyslíku (ROS), které způsobují oxidační stres. Když k tomu dojde v buňkách srdce, výsledkem je srdeční dysfunkce ve formě hypertenze, srdečního selhání a aterosklerózy. Vodík je antioxidant, který je zvláště účinný při neutralizaci molekul ROS. A díky své extrémně malé velikosti může vodík pronikat do oblastí buňky, kam jiné antioxidanty nemohou, a poskytuje ochranu před oxidačním stresem na všech úrovních. V této studii vědci dospěli k závěru, že vdechování plynného vodíku „může chránit před srdeční dysfunkcí a strukturálními poruchami“, vyvolané spánkovou apnoe, s tím, že díky jeho specifické vlastnosti dokáže snížit hladinu ROS. Čímž má pro srdce velice kladný vliv. V další studii publikované v časopise Molecules se vědci zabývali účinkem vdechování plynného vodíku na ledviny, konkrétně ledviny, které byly poškozeny spánkovou apnoe. Předchozí studie prokázaly zvýšené hladiny železa u pacientů se spánkovou apnoe. Vědci poznamenali, že toto přetížení železem pak způsobuje oxidační stres, který zase vede k poškození ledvin. V této studii však vědci zjistili, že vdechování plynného vodíku chrání ledviny tím, že brání hromadění železa a snižuje oxidační stres.
Pokud máte spánkovou apnoe, poraďte se se svým lékařem o způsobech léčby, které by vám mohly tomuto stavu zabránit. A stojí za to se blíže podívat na molekulární vodík a na to, jak může chránit vaše tělo před škodlivými vedlejšími účinky této nemoci.

Originální studie

Publikováno 17.06.2021
zpět na BLOG